Etninės kultūros pamokos

7-10klasių mokiniams, pasinaudojant kultūros pasu, buvo suteikta galimybė susitikti su „Mano kalba" direktore Aušra Rimkute - Ganusauskiene, kuri kuruoja etninę kultūrą ir supažindino su lietuviškų keiksmažodžių programa „Kad tave zuikis subadytų" ir vardažodžių vartojimu.
   Keiksmažodžiai yra meno kūriniai, žmonių kūrybingumo išraiška.
   Keiksmažodžiai gali būti vartojami skirtingais tikslais: siekiant įžeisti, pažeminti žmogų; kaip neigiamų emocijų išraiška; kaip neigiamą atspalvį kokiam nors elgesiui suteikiantis žodis; kaip vaizdingo pasakymo dalis nekultūringoje kalboje; kaip stilistinė priemonė grožinėje literatūroje ar meniniuose filmuose, perduodant tam tikrų socialinių sluoksnių ar grupių specifiką. Taigi, keiksmažodis – tarsi kalbos druska. Šiandieninio gyvenimo realija yra tokia, kad necenzūrine kalba kalbantys jaunuoliai jau nieko nestebina. Tai priklauso ir nuo socialinės terpės, ir nuo išsilavinimo lygio, vidinės kultūros. Pastaruoju metu itin sparčiai plinta ir necenzūriniai angliški žodžiai. Dažnai nesusimąstoma, kodėl, kokiu tikslu keiksmažodžiai vartojami. Tiesiog vos ne po kiekvieno žodžio įterpiamas keiksmažodis tampa „vaizdingos“ kalbos dalimi ir būtinybe. Todėl po tokios paskaitos - susitikimo pradėkime ir dėkime pastangas, kad kalba mūsų gyvenime virstų kultūringo elgesio dalimi.

Edita Valatkienė